Monitoroni, monitoroni dhe menaxhoni sistemet kompjuterike nga Ubuntu

rreth-monitoruar

Në artikullin vijues do të hedhim një vështrim në Monit. Ky mjet do të jetë i dobishëm kur bëhet fjalë për monitorojnë dhe menaxhojnë sistemet e shpërndara të llogaritjes, Kryeni mirëmbajtje dhe riparime automatike.

Monit është një mjet për të menaxhoni dhe monitoroni proceset, programet, skedarët, direktoritë dhe sistemet e skedarëve në një sistem Unix. Përdoruesit mund të përdorin Monit për të monitoruar skedarët, drejtoritë dhe sistemet e skedarëve për ndryshime, të tilla si ndryshimet e vulave kohore, ndryshimet e shumës së kontrollit ose ndryshimet e madhësisë.

Monitoroni kontrollohet përmes një skedari kontrolli të lehtë për tu konfiguruar bazuar në një sintaksë të formës së lirë të drejtuar nga shenja. Monitoron regjistrat dhe do të na njoftojë për kushtet e gabimit përmes mesazheve të personalizueshme të alarmit. Për më tepër, Monit mund të kryejë kontrolle të ndryshme të rrjetit TCP / IP, kontrolle protokolli dhe do të na lejojë të përdorim SSL për kontrolle të tilla.

Çfarë mund të monitorohet me Monit?

Ne mund të përdorim Monit për të monitorojnë proceset daemon ose programe të ngjashme që ekzekutohen në localhost. Ky program është veçanërisht i dobishëm për të monitoruar si proceset daemon ashtu edhe ato që fillojnë në kohën e nisjes së sistemit.

shtëpi

Ndryshe nga shumë sisteme të tjera monitorimi, Monit mund të veprojë nëse ndodh një situatë gabimi, për shembull; nëse sendmail nuk po ekzekutohet, ky program mund të fillojë sendmail përsëri automatikisht ose nëse apache po përdor shumë burime, Monit mund të ndalojë ose rifillojë apache dhe të na dërgojë një mesazh alarmi. Monit gjithashtu mund të monitorojë karakteristikat e procesit, të tilla si sa memorie ose cikle CPU po përdor një proces.

Përveç asaj që është përmendur deri më tani, gjithashtu ju mund ta përdorni këtë program për të monitoruar skedarët, drejtoritë dhe sistemet e skedarëve në localhost. Ne do të jemi në gjendje të monitorojmë këto artikuj për ndryshime, të tilla si ndryshimet në vulat kohore, ndryshimet në shumën e kontrollit ose ndryshimet në madhësi.

status

Monit mund monitoroni lidhjet e rrjetit me servera të shumtë, qoftë në localhost ose në hostë të largët. Mbështeten bazat e domenit TCP, UDP dhe Unix. Edhe nëse një protokoll nuk mbështetet, ne do të jemi në gjendje të testojmë serverin sepse Monit mund të konfigurohet për të dërguar ndonjë të dhënë dhe për të provuar përgjigjen nga serveri.

Monit mund të përdoret për të provoni programe ose skripte në kohë të caktuara si me cron. Për më tepër, kjo do të na lejojë të provojmë vlerën e daljes së një programi dhe të kryejmë një veprim ose të dërgojmë një sinjalizim nëse vlera e daljes tregon një gabim.

Ky program mund të përdoret gjithashtu për të monitoroni burimet e përgjithshme të sistemit në localhostsiç janë përdorimi i përgjithshëm i CPU-së, kujtesa dhe ngarkesa e sistemit.

Instaloni Monit në Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa

Instalimi i këtij programi është mjaft i thjeshtë. Në linjat vijuese do të shohim se si ta instalojmë Monit në Ubuntu 20.04. Siç tregohet në faqen e tyre të internetit, të njëjtat udhëzime mund të ndiqen për Ubuntu 18.04, 16.04 dhe çdo shpërndarje tjetër të bazuar në Debian siç është Linux Mint.

Për të filluar, le të hapim një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe ne do të sigurohemi që të gjitha paketat në sistemin tonë janë azhurnuar. Ne do ta arrijmë këtë me komandat:

sudo apt update; sudo apt upgrade

Atëherë mund ta instalojmë programin. Monit është në dispozicion depoja e paracaktuar e Ubuntu 20.04. Për këtë arsye, ne mund ta instalojmë duke përdorur komandën në terminal:

instalo monit

sudo apt install monit

Pasi të instalohet, shërbimi Monit do të fillojë automatikisht. Mundet kontrolloni statusin e tij shtypni në të njëjtin terminal:

monitorimi i statusit

sudo systemctl status monit

Si parazgjedhje, ndërfaqja e uebit Monit është çaktivizuar. Për këtë arsye ne do të duhet ta mundësojmë atë dhe të vendosim fjalëkalimin e administratorit. Ne mund ta bëjmë këtë duke redaktuar skedarin vijues:

sudo vim /etc/monit/monitrc

Brenda kësaj skedari do të na duhet të gjejmë, të mos komentojmë dhe konfigurojmë fjalëkalimin e administratorit të Monit siç tregohet në vijim:

aktivizoni fjalëkalimin dhe përdoruesin në Monit

set httpd port 2812 and
allow admin:monit

Pasi të bëhen ndryshimet, ne mund ta ruajmë dhe ta mbyllim redaktorin. Hapi tjetër do të jetë rinis Monit:

rinisni monitorin

sudo monit -t
sudo systemctl restart monit

Nëse keni nevojë për informacion në lidhje me ndonjë nga opsionet në skedarin e konfigurimit, mundeni konsultohuni me dokumentacioni i programit.

Hyni në ndërfaqen e programit

Në këtë pikë, ne mundemi hapni shfletuesin e internetit dhe hyni në ndërfaqen e internetit të programit duke shkuar në URL http://dirección-ip-de-tu-servidor:2812.

hyrja në program

Kjo adresë duhet të na tregojë faqen e hyrjes. Nëse nuk keni ndryshuar emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin në skedarin e konfigurimit, mundeni identifikohu me emrin e përdoruesit 'admin'dhe fjalëkalimin'monitoroj'.

monitor pritës

Për informacion dhe ndihmë të dobishme, ne ju rekomandojmë kontrolloni faqen zyrtare të projektit uji depo në bitbucket.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.