Shtesa për Lubuntu

Shtesa për Lubuntu

Siç e dini mirë deri tani, LUbuntu es aroma e Ubuntu i cili përdor tryezën Lxde si një desktop i paracaktuar dhe që ka një profil të destinuar për kompjuterë me burime të pakta ose shumë të kufizuara. Sot unë do t'ju tregoj se si të instaloni një seri të shtesa në Lubuntu si dhe në Ubuntu ekziston paketa shtesa të kufizuara ubuntu . Kjo pako e Shtesa Lubuntu përmban një seri programesh shumë të dobishme për LUbuntu dhe disa prej tyre ne kemi komentuar kohët e fundit.

Përmbajtja e artikullit

Shtesa Lubuntu

Shtesat e LUbuntu ato për të cilat po ju referohem janë:

 • Compton, një i famshëm dhe shumë i mirë menaxher i përbërë, A nuk e njeh akoma?
 • Lubuntu-rregullime, një program rregullimesh që zgjeron më tej opsionet e konfigurimit të këtij sistemi operativ.
 • menu falas, është një aplikacion që na lejon të konfigurojmë menutë e sistemit në një mënyrë shumë grafike.
 • Shikues, është një program imazhesh, mjaft i kufizuar, por shumë i dobishëm për trajtimin e imazheve me funksionet themelore.
 • XhatIsshtë një shfletues uebi shumë i lehtë, është në konkurrencë serioze me Midori dhe është gjithashtu një shfletues web-kit, nga informacioni që kam, nuk e mbështet akoma html5.

Instalimi i shtesave

Shtesa të tilla nuk gjenden në depot zyrtare të shpërndarjes edhe pse sponsorizohen dhe zhvillohen nga a Ekipi i zhvillimit të Lubuntu. Tani, për të qenë në gjendje t'i instalojmë ato, ne vetëm duhet të shtojmë depon e PPA përmes terminalit, kështu që ne hapim terminalin dhe shkruajmë

sudo add-apt-depo ppa: aplikacione lubuntu-dev / jo-zyrtare
sudo apt-get freskimin e

Duke qenë një sistem me pak burime, ekipi i zhvillimit nuk ka konsideruar krijimin e një meta-pakete që bashkon të gjitha programet siç ndodh me shtesa të kufizuara ubuntu  por nëse na lejon të bëjmë programin e instalimit nga programi, pra të instalojmë një program specifik shkruajmë

sudo apt-get instaloni packet_to_instaloni

Nëse duam të instalojmë të gjitha paketat që shkruajmë

sudo apt-get instaloni compton menulibre viewnior xombrero

Dhe nëse nuk keni një problem varësie, të gjitha programet do të instalohen.

Tani thjesht duhet të kontrolloni dhe zbuloni programet e reja që do të ketë Lubuntu juaj. Nëse nuk dini ndonjë program si Compton o menu falas ju keni blogun tonë ku mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me këto programe.

Nëse keni këtë shpërndarje, instalimi dhe vlerësimi i tij rekomandohet shumë. Ajo që më habit është se në këtë pikë ata deklarohen si shtesa jozyrtare kur ka programe si kumton o menu falas që janë konsoliduar dhe testuar mjaftueshëm.

Më shumë informacion - Compton, përbërja e dritares në LXDEMenuLibre, një redaktues i plotë i menusëLubuntu 13.04, një përmbledhje "e lehtë",

Burimi - LubuntuBlog

Imazhi -  X Hat Wiki


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Willy Berto Monsavo Jackson Firehell dijo

  Shpresoj se ende funksionon në lubuntu 16.04!

 2.   MARTIN GONZALEZ MARIN dijo

  nuk ka asgjë dhe më dërgon në… .CANARIAS.