Si të instaloni Lubuntu 14.04 në kompjuterët tanë #StartUbuntu

Si të instaloni Lubuntu 14.04 në kompjuterët tanë #StartUbuntu

Ne kemi biseduar tashmë shijet e Ubuntu, si një opsion shumë i rekomanduar për zëvendësoni Windows XP ne kemi zgjedhur LUbuntuMeqenëse në përgjithësi ka pak kompjuterë të fuqishëm që kanë Windows XP, është më e zakonshme që kompjuterët të jenë pak të vjetër. Kështu që sot është koha të fillojmë të punojmë pak dhe të instalojmë Lubuntu në kompjuterin tonë. Për ta bërë këtë do të përdorim Ubuntu 14.04 Edhe pse është në beta, është mjaft i qëndrueshëm dhe instalimi i tij është i ngjashëm me versionet e mëparshme. Pra, duke ditur versionin e fundit, versionet e vjetra do të jenë të lehta për ju.

Përmbajtja e artikullit

Përgatitja e instalimit

Së pari, ajo që duhet të bëjmë është një kopje rezervë e të gjitha skedarëve tanë: dokumente, imazhe, video, audiot, faqeshënuesit e shfletuesit, postat elektronike, etj ... Ideja jonë është të zëvendësojmë Windows XP nga Lubuntu, kështu që së pari do të fshijmë gjithçka dhe më pas do të instalojmë Lubuntu për ta përdorur atë si sistemin operativ kryesor.

Pasi të kemi bërë rezervimin, do të na duhet disku i instalimit. Pajisjet më moderne lejojnë një instalim nga një usbSidoqoftë, kompjuterët e vjetër kanë nevojë për një disk fizik, një DVD, ose një CD-ROM. Për të bërë disk instalimi ne shkojmë në këtë lidhje dhe shkarkoni imazhin iso të Lubuntu. Pasi të kemi imazhin e diskut e regjistrojmë në një disk. Pasi të kemi djegur diskun dhe rezervimin e skedarëve tanë, ne shkojmë në Bios dhe ndryshojmë sekuencën e nisjes në mënyrë që në vend që të ngarkojë diskun e ngurtë, të ngarkojë më parë cd-rom.

Instalimi i Lubuntu 14.04

Ne prezantojmë diskun e instalimit, rinisim kompjuterin dhe do të shfaqet një ekran si ai më poshtë në mënyrë që të zgjedhim gjuhën e instalimit, të shënojmë Spanjisht dhe të zgjedhim opsionin «Provoni Lubuntu pa instaluar".

Shtëpi Lubuntu

Tani Lubuntu do të ngarkohet në memorie në mënyrë që një instalim grafik të mund të bëhet pa probleme nga atje.

Desktop i Lubuntu

Kështu që pas disa minutash sistemi është i ngarkuar dhe ne klikojmë në ikonën «Instaloni Lubuntu 14.04»Me të cilën do të shfaqet dritarja vijuese ku do të duhet të zgjedhim gjuhën e instalimit, klikoni në vazhdim. Programi i instalimit do të vlerësojë pajisjet tona për të parë nëse i përmbushim kërkesat minimale apo jo.

Instalimi i Lubuntu (2)

Na duhet të paktën 5 GB hapësirë ​​në diskun e ngurtë dhe të jemi të lidhur në internet, nëse e kemi, do të shfaqet imazhi i mëposhtëm, ne çaktivizojmë opsionet më të ulëta, mund ta bëjmë më vonë dhe do të përshpejtojë procesin e instalimit të Lubuntu 14.04.

Tani duhet të specifikojmë se ku do të instalojmë Lubuntu 14.04, normalisht kjo do të na japë mundësinë ta instalojmë së bashku me Windows XP, por nëse duam të kemi vetëm Lubuntu ajo që bëjmë është të shënojmë opsionin «Fshi diskun dhe instalo Lubuntu»Ne shtypim vazhdimin dhe do të shfaqen disa ekrane në të cilat mblidhen më shumë informacione në lidhje me përdoruesin dhe pajisjet, siç është koha e caktuar për të zgjedhur, gjuha e tastierës dhe emri i përdoruesit dhe pajisjeve.

Instalimi i Lubuntu (3)

Në këtë ekran do të na pyesë nëse duam që sistemi të futet direkt ose të na kërkojë fjalëkalimin e përdoruesit. Për mua, gjëja më e mirë është që të na kërkojë fjalëkalimin e përdoruesit, jo vetëm që na lejon ta kujtojmë atë fjalëkalim, por sistemi është më i sigurt. Nga rruga, mos harroni fjalëkalimin, është shumë e rëndësishme pasi që do të kërkohet të kryejë operacionet më të rëndësishme të sistemit. Tani sistemi do të fillojë të instalojë dhe kopjojë skedarët Lubuntu 14.04.

Instalimi i Lubuntu (4)

Procesi i mbetur është automatik, ne do të jemi në gjendje të shohim funksionalitetet që Lubuntu na ofron ndërsa instalohen skedarët. Kur të keni mbaruar, do të shfaqet mesazhi i mëposhtëm, ne klikojmë për të rifilluar dhe kompjuteri do të mbyllë programin, heq diskun e instalimit në mënyrë që ta heqim atë dhe pasi të klikojmë tastin enter sistemi do të rindizet, tani me Lubuntu 14.04.

Instalimi i Lubuntu (5)

E di që duket e vështirë, prandaj ju rekomandoj që ta lexoni mirë këtë tutorial dhe nëse keni ndonjë pyetje, gjithmonë mundeni bëje në një makinë virtuale dhe fshini atë dhe përsërisni atë sa herë që kemi nevojë. Nëse dyshoni, ky sistem është më i miri, është se sa shumë prej nesh mësojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   moc21M dijo

  Përshëndetje, nuk është e nevojshme të jesh i lidhur në internet, ai instalon të njëjtën gjë. E them këtë sepse ashtu si në rastin tim, wifi nuk e zbulon dhe duhet ta rregulloni pasi ta instaloni. Pershendetje

 2.   Daniel dijo

  Përshëndetje përshëndetje, me të vërtetë një udhëzues shumë i mirë, por një pyetje: nëse instaloj lubuntu tani dhe e lë derisa të dalë zyrtarisht e qëndrueshme, çfarë duhet të bëj më tej? riinstaloni? ose thjesht duke bërë: azhurnimi i sigurt i aftësive sudo && dist upgrade i aftësive do të ishte mirë dhe a do të ishte i azhurnuar?

  1.    Gerson dijo

   Po, me këtë ju keni instaluar si një version përfundimtar.

 3.   Gerson dijo

  Tutorial shumë i mirë, do ta lidh nga faqja ime.

 4.   Gerson dijo

  Një pyetje: Gjatë procesit të instalimit, e fillova duke prekur ikonën e desktopit «Install Lubuntu», ekziston një moment kur ekrani fiket (për shkak të pasivitetit të miut) dhe kur e prekni përsëri, një ekran që kërkon shfaqet emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi.

 5.   Miguel dijo

  Përshëndetje, e vërteta është që unë jam një përdorues me pak përvojë në Linux, por kam përdorur Ubuntu në disa kompjuterë që kam. Konkretisht, unë instalova Ubuntu 12.04 lts dhe nuk ishte i rrjedhshëm. Thuaj që unë kam një kompjuter portativ të vjetër me Intel Centrino në 1400mhz dhe me 512Mb Ram. Unë duhej ta bëja këtë instalim me një version të mëparshëm të Ubuntu sepse procesori im nuk mbështet PAE.

  Epo, atëherë kaloj te Lubuntu (që është për kompjuterët e vjetër), por cila është befasia ime që një kompjuter Intel Centrino me 1400mhz dhe me 512Mb Ram, nuk instalon Lubuntu sepse nuk mbështet as PAE.

  Çfarë zgjidhje duhet të instaloj Lubuntu 14.04?

  Epo, më në fund shkarkova Lubuntu 13.10 dhe gjithashtu thotë "ky kernel kërkon tiparet e mëposhtme që nuk janë të pranishme në CPU ..."

  Unë e zgjidha atë duke instaluar Lubuntu 12.04, por mendimi im personal është se N LSE LUBUNTU ISSHT P COMPR KOMPJUTERT E VJETR, ZOTIN E SHIKONI DHE SHIKONI.

  1.    imanol dijo

   Përshëndetje miguel. Unë e kam gjetur këtë: https://help.ubuntu.com/community/Lubuntu-fake-PAE.

   Nuk e di nëse do të jetë shumë e vështirë për ta bërë atë të funksionojë, por duket se është zgjidhja e problemit tuaj me versionet më të reja.

   Një përshëndetje.

 6.   arazal dijo

  Edhe unë e kisha atë problem dhe e zgjidha siç thotë Miguel sepse unë jam një fillestar dhe kjo është zgjidhja më e thjeshtë që gjeta të jem në gjendje të instaloj Lubuntu në Acer Travelmate tim të vjetër 4000. Por unë kam një problem tjetër, kur lidh një monitor të jashtëm, në cilësimet e monitorit Më zbulon në mënyrë të përsosur, por nuk më jep mundësinë e përdorimit të monitorit të jashtëm si një zgjatim i ekranit të laptopit tim (ku mund të shpërndaj dritare etj.) por klon çfarë ka në të, provova Aranrd por Ende nuk e arrij qëllimin tim A di dikush ta bëjë?

 7.   Lojra dijo

  Përshëndetje, unë do të doja të bëja një hetim. Kur përpiqem të instaloj Lubuntu 14.04 në këtë mënyrë, duket se frekuenca e monitorit tim është jashtë rrezes. Unë kam XP dhe ka qenë e pamundur të instaloj lubuntu. Ekrani fillon një numërim mbrapa dhe bëhet i zi. Nuk mund të specifikoj asnjë hap të instalimit. Dikush mund të më ndihmojë me këtë problem të instalimit. Do ta vlerësoj shumë.
  Përshëndetje dhe faleminderit shumë

 8.   Alexis dijo

  Kam instaluar lubuntu 14.04 në netbook-un tim dhe askund nuk shoh opsionin për tu lidhur me wifi. Ai njeh pajisjen e brendshme dhe gjithashtu një usb, por opsioni i rrjeteve pa tel nuk shfaqet, unë kam përdorur lubuntu që nga versioni 12.04 dhe nuk e kam pasur kurrë atë problem, dhe nuk është se po më mungon shoferi, sepse në " shoferë shtesë "është aktivizuar, keni ndonjë koment?

  1.    Chris dijo

   Shihni nëse kjo funksionon për ju: Filloni> Preferencat> Aplikacionet e parazgjedhura LXSession

   Hapet një dritare, në menunë e listës në të majtë, klikoni në:

   Fillim Automatik

   Në panelin e djathtë ku thuhet:

   Manuali i aplikacioneve i nisur automatikisht

   Ne kemi një kuti ku shkruajmë:

   nm-aplet

   Ne klikojmë në butonin:

   + Shto

   Ne mbyllim dritaren që kemi të hapur dhe rifillojmë kompjuterin

   Sapo kompjuteri të fillojë, ne do të shohim applet-menaxher të rrjetit në shiritin e detyrave, ku mund të zgjedhim rrjetin tonë pa tel.

   Ende me defekte, por ju mund t'i zgjidhni ato nga atje duke çaktivizuar dhe aktivizuar adaptorin në mënyrë që ai të marrë përsëri sinjale.
   Shpresoj se kjo mund t'ju ndihmojë. Pershendetje

   Fuente: http://www.webupd8.org/2014/04/fix-lubuntu-1404-network-manager.html

   1.    Alexis dijo

    Faleminderit, rrjeti pa tel ka mbaruar.

 9.   javier dijo

  Përshëndetje, unë jam Javier, unë kam një kompjuter, të cilin unë e quaj një dinosaur, i cili ka punuar mirë me Ubuntu 12,04, tani e kam ngarkuar me 14.04 dhe rrëzohet shumë, dhe nuk hap procesorët, për shembull, etj . mund ta instaloni lubuntu 14.04? Çfarë hapash duhet të bëj për të hequr Ubuntu? (Unë kam ubuntu si sistemin e vetëm të dinosaurëve). pershendetje dhe faleminderit.

 10.   Francisco dijo

  Përshëndetje, e njëjta gjë më ndodh si Alexis. Kam instaluar Lubuntu 14.04 dhe Wifi duhet të ndizet manualisht sepse është fikur, por pasi të jetë ndezur drita wifi, nuk ka asnjë tregues wifi (si në ubuntu) ose një listë të rrjeteve wifis të disponueshme për t'u lidhur. A di dikush se si ta bëjë këtë? Faleminderit.

  1.    Chris dijo

   Alexis dhe Francisco Unë e bëra këtë: Filloni> Preferencat> Aplikacionet e parazgjedhura LXSession

   Hapet një dritare, në menunë e listës në të majtë, klikoni në:

   Fillim Automatik

   Në panelin e djathtë ku thuhet:

   Manuali i aplikacioneve i nisur automatikisht

   Ne kemi një kuti ku shkruajmë:

   nm-aplet

   Ne klikojmë në butonin:

   + Shto

   Ne mbyllim dritaren që kemi të hapur dhe rifillojmë kompjuterin

   Sapo kompjuteri të fillojë, ne do të shohim applet-menaxher të rrjetit në shiritin e detyrave, ku mund të zgjedhim rrjetin tonë pa tel.

   Ende prishet, por mund ta ndizni dhe çaktivizoni adaptorin tuaj nga atje dhe të merrni përsëri rrjetet. Pershendetje! 🙂

   Fuente: http://www.webupd8.org/2014/04/fix-lubuntu-1404-network-manager.html

 11.   Garra dijo

  Kam gabimin e mëposhtëm gjatë ndarjes; gabim në korrupsionin e kujtesës parted_served malloc ().
  Disku kishte një WINDOWS ME në ndarjen c:, me d: për skedarë, zgjodha opsionin për të fshirë ndarjet e mëparshme dhe ndarjen përsëri, lubuntu më dha tre opsione standarde dhe unë zgjodha të parën. Të them që instaluesi është diçka ndryshe nga kjo, pasi zgjodha opsionin alternativ për të pasur vetëm 380 mb ram në pentiumin tim 3.

 12.   thekë dijo

  Miq të mirë. Jo shumë kohë më parë kam mësuar për linux, nuk e di në cilat anë po ecja, sepse deri tani vetëm kam ardhur për të mësuar në lidhje me këtë sistem, gardh që më mungonte shumë, kam lexuar shumë dhe kam kërkuar në forume të cilat do të ishin e drejta e duhur për mua pasi Siç ju thashë, është hera ime e parë në Linux, kështu që unë shkoj te ju dhe këshillat tuaj, unë nuk jam një përdorues mesatar sepse kam shumë përvojë tek të tjerët në mënyrë që ata me siguri do të më ndihmojë për t'i rregulluar ato me Linux, kam në plan të instaloj lubunto në një kompjuter të vjetër desktop i cili kishte XP dhe në një fletore që bleva një muaj më parë mendova të instaloja lubuntu gjithsesi sepse më pëlqen thjeshtësia dhe rrjedhshmëria në sistemi fletori im është disi i shkurtër në harduer ka një AMD e1 2100 i përqendruar në kursimin dhe ndoshta sakrifikimin e disa performancave të mjaftueshme për një fletore dhe 4 RAM nëse lubuntu më këshillon ose cila do të ishte e përshtatshme për mua faleminderit

 13.   rakjeywsde dijo

  Falënderim

  *** Si të instaloni shtojcën Flash për Firefox në Lubuntu 14.04 ***

  Është e thjeshtë:

  + Ne i kopjojmë këto hapa në një skedar teksti
  + Ne e mbyllim Firefox-in nëse është i hapur
  + Le të shkojmë për të marrë.adobe.com/es/flashplayer/
  + Shkarkoni versionin .tar.gz në desktop
  + Ne nxjerrim skedarin libflashplayer.so pe në të njëjtën desktop (pjesa tjetër nuk është e nevojshme)
  + Ne e kopjojmë atë
  + Ne ekzekutojmë gksu pcmanfm
  + Le të shkojmë te / usr / lib / firefox-addons / plugins (megjithëse mund të shkoni edhe te /home/usuario/.mozilla/firefox/numerosyletras.default/plugins - si parazgjedhje nuk ka këtë direktori, por ne mund ta krijojmë atë veten me qetësi-).
  + Ne e ngjisim skedarin atje
  + Ne mbyllim dritaret e hapura
  + Ne kemi hequr skedarët e përkohshëm nga desktopi
  Done!

  Tani mund të hapim Firefox dhe të shikojmë video, etj. që përdorin Flash.

  ---
  Fuente: http://www.elgrupoinformatico.com/como-instalar-plugin-flash-para-firefox-lubuntu-t19975.html

 14.   Juanjo dijo

  Përshëndetje. Unë u përpoqa të instaloj lubuntu 14.04 në një satelit toshiba 1905s277 por kur u instalua, u ngarkua disa minuta dhe më pas ekrani u zi dhe nuk u instalua kurrë, unë bëra 3 orë dhe asgjë. A e di dikush çfarë mund ose duhet të bëhet ose rekomandon një distro tjetër?

 15.   ezequielzalgado dijo

  Për ata që kanë një ekran të zi ose monitori i KRRT-së tregon mesazhin jashtë frekuencës, unë u them atyre se e njëjta gjë më ndodhi mua, kështu që këtu e lë zgjidhjen:
  Kur ata boot LiveCD për të instaluar, ata duhet të bëjnë sa më poshtë në menunë boot:
  1. kur nisni lubuntu, pozicionohuni në "Provo Ubuntu" ose "Install" në varësi të
  ti preferon.
  2. pasi të keni zgjedhur opsionin me të cilin do të nisni, shtypni butonin
  F6, do të shihni opsionet për të shtuar në vijën e nisjes, shtypni ESC
  të largohemi nga ajo menu sepse nuk do të përdorim asnjë prej tyre por nëse shkojmë
  për të përdorur vijën që tani shfaqet në fund të gjithçkaje në ekran, në
  Menuja e funksionit me opsionet e nisjes.
  3. Unë përshkova vijën me parametrat deri në fund dhe shtova parametrin xforcevesa.
  4. Tani provoni të boot normalisht për të parë nëse ekran ju merr.
  Shpjegim:
  * xforcevesa *: bën që sistemi të niset në modalitetin VESA të përputhshëm
  e përpjekjes për të zbuluar dhe përdorur kartën e integruar të videos që ka nëna juaj
  ose në mos, karta video që keni instaluar. VESA (Video
  Shoqata e Standardeve Elektronike) është një standard video shumë i vjetër - ka
  20 vjet që- mirëmbahet për arsye të përputhshmërisë. Me shume informacion
  Rekomandohet të lexoni rreth kësaj teme në Wikipedia:
  http://es.wikipedia.org/wiki/VESA/
  Ajo që duhet të merret parasysh është se parametri xforcevesa do të zbatohet vetëm për sistemin LiveCD dhe jo për sistemin që kemi instaluar në diskun e ngurtë. Prandaj, pasi të kemi instaluar dhe rifilluar, duhet të rikthehemi me LiveCD dhe parametrin e përmendur më parë, pasi të jetë ngarkuar duhet të lokalizojmë skedarin "xorg.conf", i cili duhet të gjendet në rrugën e mëposhtme "/ etc / X11 / xorg.conf »pasi të jetë vendosur skedari, ne duhet ta modifikojmë atë, në lidhjen vijuese ekziston një udhëzues që shpjegon se si të redaktoni xorg. konf për të detyruar përdorimin e shoferit vesa në vend të atij që gjeneron konflikt http://elproferoman.wordpress.com/2009/06/15/xorg-conf-con-driver-vesa-lo-mas-generico-posible/ , sapo të redaktoni dhe ruani ndryshimet, rifilloni dhe mund të shijoni versionin e ri të lubuntu, KOMENT KU PO PUNOI, funksionoi në mënyrë perfekte për mua.

 16.   i ri dijo

  bërjen e një kopje të ndarjes së një kompjuteri që tashmë përmban linux dhe ngarkimin e tij në kompjuterin tuaj

 17.   Carlos David dijo

  E di që është vonë dhe nuk e di nëse dikush e sheh këtë mesazh, në këtë rast, unë do të doja ndihmë me instalimin tim, është një peshë letre Acer aspire 4320, instalimi fillon, por pas një kohe kompjuteri mbyllet vetëm dhe instalimi nuk mbaron kurrë. Faleminderit shume