Si të instaloni drejtuesit AMD / ATI në Ubuntu 18.04?

AMD Radeon

En artikulli i mëparshëm ndava disa metoda për të kryer instaliminDrejtuesit e videove Nvidia në sistemin tonëEpo, tani është radha për ata me shoferë AMD.

Për të qenë në gjendje të instaloni drejtuesit e videos në chipset tonë Ne duhet ta njohim modelin e grafikës sonë video, kjo përfshin procesorët AMD të cilat prej kohësh janë bashkuar me grafikë të integruar.

Vlen të përmendet se ky artikull është i orientuar për të sapoardhurit, pasi kjo temë zakonisht është diçka që pyetet shumë shpesh.

Instalimi i drejtuesve privatë AMD në Ubuntu

Ne duhet te hapni një terminal dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme:

lspci | grep VGA

Kështu që do t'ju tregojë diçka të tillë:

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] [Radeon R5 (PCIE)]

Në rastin tim unë kam një procesor AMD me GPU të integruar Radeon R5.

Me këtë informacion, ne vazhdojmë të shkarkojmë drejtuesin e duhur për sistemin tonë.

Ne do të duhet të shkojmë në faqen zyrtare AMD për të shkarkuar drejtuesin që korrespondon me kartën tonë të videos. Lidhja është kjo.

Shkarkimi u krye ne duhet të heqim zinxhirin e skedarit të sapo marrë, në terminal pozicionohemi në dosjen ku ruajmë skedarin dhe ekzekutojmë:

tar -xJvf amdgpu-pro _ *. tar.xz

Do të krijohet një direktori që përmban të gjitha paketat e nevojshme të shoferit. Ne hyjmë në direktori:

cd amdgpu-pro-XX.XX-XXXXXX

Para instalimit ne duhet të shtojmë mbështetje për arkitekturën 32-bit:

sudo dpkg --add-architecture i386

sudo apt update

Dhe tani le të ekzekutojmë skenarin e instalimit. Në terminal ne shkruajmë:

./amdgpu-pro-install -y

Ata mund të përdorin argumentet e mëposhtme në varësi të rastit.

--px  PX platform support

--online    Force installation from an online repository

--version=VERSION      Install the specified driver VERSION

--pro        Install "pro" support (legacy OpenGL and Vulkan)

--opencl=legacy    Install legacy OpenCL support

--opencl=rocm      Install ROCm OpenCL support

--opencl=legacy,rocm       Install both legacy and ROCm OpenCL support

--headless    Headless installation (only OpenCL support)

--compute     (DEPRECATED) Equal to --opencl=legacy –headless

Argumenti i rekomanduar për një instalim të qetë është -px.

Në fund të instalimit ju duhet të rindizni vetëm kompjuterin tuaj në mënyrë që drejtuesit e rinj të ngarkohen gjatë fillimit dhe ju mund të filloni sistemin tuaj duke i përdorur ato.

Como alternativa interesante që mund të instaloni:

./amdgpu-pro-install --opencl=rocm

Si të çinstaloni drejtuesit Radeon në Ubuntu 18.04?

Tani një nga problemet më të shpeshta që ndodhin zakonisht është se kur rifilloni kompjuterin tuaj, ekrani zihet dhe nuk ju tregon mjedisin e desktopit.

Kështu që për të kthyer ndryshimet duhet të hapni vetëm një TTY me Ctrl + Alt + F1 dhe në të ju shkruani:

amdgpu-pro-uninstall

Mund të provoni me ndonjë argument instalimi në rast se e mëparshmja nuk ka punuar për ju.

Një zgjidhje tjetër është redaktimi i grub-it, ne duhet të editojmë rreshtin vijues, për këtë ekzekutojmë:

sudo nano /etc/default/grub

Ata shtojnë madhësia amdgpu.vm_fragment = 9 në rreshtin vijues, duket kështu:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash amdgpu.vm_fragment_size=9"

Instalimi i drejtuesve me burim të hapur ATI / AMD në Ubuntu 18.04

nga default Ubuntu 18.04, tashmë ka të instaluar drejtuesit AMD me burim të hapur. Ato janë të ndërtuara në Mesa dhe Linux Kernel.

Edhe pse, po ata duan të kenë azhurnimet më të fundit më shpejt, Meqenëse paketat në depot zyrtare të Ubuntu nuk janë gjithmonë të azhurnuara, ne mund të mbështetemi te një depo.

Kjo PPA ofron drejtues grafikë të azhurnuar falas X (2D) dhe tabela (3D). Paketat e azhurnimit ofrojnë:

 • Vulcan 1.1+
 •  Mbështetje OpenGL 4.5+ dhe shtesa të reja OpenGL
 • Mbështetje OpenCL me mbështetje libclc
 • Galium-nëntë i azhurnuar
 • VDPAU dhe VAAPI Gallium3D Shoferë të përshpejtuar të videos

Për të shtuar këtë APP në sistemin tonë, është e nevojshme që të hapim një terminal me Ctrl + Alt + T dhe ne ekzekutojmë komandat e mëposhtme:

sudo add-apt-repository ppa:oibaf/graphics-drivers

sudo apt-get update

Dhe ne instalojmë me:

sudo apt install xserver-xorg-video-amdgpu

Y nëse doni të instaloni mbështetje për Vulkan:

sudo apt install mesa-vulkan-drivers

Një metodë tjetër për sistemin për të instaluar drejtuesit është:

sudo apt update && sudo apt -y upgrade

Në fund duhet të rinisim kompjuterin tonë dhe ndryshimet do të ngarkohen në fillim të sistemit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Roberto dijo

  Kjo komandë e cituar në artikullin tuaj NUK funksionon: sudo add-apt-repository ppa: oibaf / graphics-drivers.
  Pasi të jepni fjalëkalimin tim, ai jep mesazhin e mëposhtëm: Gabim: nevojitet vetëm një depo si argument.

 2.   Vampir nate dijo

  Hiqni hapësirat për ta bërë atë të funksionojë:

  sudo add-apt-repository ppa: shoferët oibaf / grafikë

 3.   Petrifikatori dijo

  Përshëndetje, unë kam ndjekur hapat në artikull dhe tani kam një ekran të zi kur instaloj mesa në Ubuntu 18.04. keni ndonjë ide se si ta rregulloni? Të gjitha të mirat

 4.   Emilio dijo

  Nuk funksionon, unë direkt në faqen amd shkarkoj shoferin në formatin .deb, ata ju ofrojnë një rar me të gjitha varësitë dhe në varësi të asaj GPU që keni duhet t'i instaloni në rendin që ju kërkon dhe pastaj Unë e kisha ekranin në të zezë dhe nuk e fillova sistemin pasi lashë logon ... Harro çdo metodë, nuk mundesh dhe periudhë

 5.   Oscar dijo

  Përshëndetje, faleminderit për postimin.

  Një pyetje, unë e kuptoj që vulkan është si në versionin e drejtuesve me burim të hapur, ashtu edhe në pronarët.

  Cilat do të jepnin performancë më të mirë sot?

 6.   paco dijo

  Përshëndetje, shumë faleminderit për tutorialin. Ka qenë një ndihmë e madhe për mua!

 7.   xawikë dijo

  Me Ubuntu 18.04 pasi kishte neglizhuar mjaft instaluar drejtuesit e pronarit me parametrin e mëposhtëm. / Amdgpu-pro-install –opencl = rocm ishte e nevojshme GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT = »spërkatje e qetë amdgpu.dc = 0 ″ në mënyrë që ekrani i zi të mos shfaqej më.
  Shpresoj te te sherbeje

 8.   Valentin dijo

  Kam nevojë për ndihmë, jam përpjekur të instaloj drejtuesit për orë të tëra dhe e përdor këtë koment si mjetin e fundit.

  në përgjigje të kësaj komande: tar -xJvf amdgpu-pro _ *. tar.xz
  ubuntu më hedh:

  tar (fëmijë): amdgpu-pro: Nuk mund të hapet: Skedari ose drejtoria nuk ekzistojnë
  tar (fëmijë): Gabimi nuk mund të rikuperohet: ekziston tani
  tar: Fëmija e ktheu statusin 2
  tar: Gabimi nuk mund të rikuperohet: ekziston tani

  ajo që unë nuk e kuptoj është arsyeja pasi kam bërë të gjitha hapat për në letër (5 ose 6 herë)