Si të shkoni nga Ubuntu në Lubuntu. Të gjithë ju duhet të dini

Nga Ubuntu te Lubuntu

Versioni standard i Ubuntu është një sistem operativ shumë i plotë, por duhet të pranohet se nuk funksionon po aq mirë në të gjithë kompjuterët. Nëse kompjuteri ynë ka burime të kufizuara, Uniteti nuk është mjedisi më i mirë grafik që mund të përdorim. Por çfarë të bëjmë nëse kemi instaluar tashmë Ubuntu në PC-në tonë, duam të përdorim një mjedis të lehtë dhe nuk duam të humbasim të dhënat tona? Në atë rast, është më mirë të përdorni një plan urbanistik më të lehtë dhe mund të jetë një ide e mirë. lëviz nga Ubuntu në Lubuntu. Në këtë udhëzues ne do t'ju mësojmë gjithçka që duhet të dini për ta marrë atë

Si të shkojmë nga Ubuntu në Lubuntu pa humbur të dhënat tona

Rinstalimi i sistemit

Nuk do të ishte opsioni im i preferuar, por nuk është një opsion i keq sepse është më i thjeshti. Procesi do të ishte si më poshtë:

 1. Ne shkarkojmë imazhin ISO të Lubuntu. Availableshtë në dispozicion nga KJO LIDHJE.
 2. Nëse nuk e kemi të instaluar, ne instalojmë UNetbootin duke hapur një Terminal dhe shtypni komandën e mëposhtme:
sudo apt-get install unetbootin
 1. Pasi të instalohet, ne e lëshojmë atë duke shtypur "unetbootin" (pa kuotat) në Terminal.
 2. Do të na kërkojë fjalëkalimin. Ne e prezantojmë atë.
 3. Në UNetbootin, ne zgjedhim ISO që kemi shkarkuar në hapin 1 dhe Pendrive ku do ta regjistrojmë. Nëse preferojmë, mund ta shkarkojmë Lubuntu direkt nga UNetbootin, por unë preferoj ta bëj atë nga faqja zyrtare që siguron që unë të shkarkoj versionin e fundit.
 4. Ne klikojmë në rregull dhe do të fillojë regjistrimin e imazhit në Pendrive.

Aetbootina

 1. Tjetra fillojmë nga USB dhe mund të ndjekim udhëzimet për të instaluar Lubuntu KJO LIDHJE, por në llojin e instalimit do të zgjedhim "Rinstalo Ubuntu". Kjo do t'i mbajë skedarët në dosjen tonë personale.

Rinstalo Lubuntu

Kemi gjithashtu një mundësi tjetër që më pëlqen më shumë, por kërkon disa hapa të mëparshëm. Eshte per krijoni tre ndarje për sistemin tonë, i cili mund të shtohet në ndarjet e tjera nëse kemi edhe Windows të instaluar. Të tre ndarjet do të jenë për root, një për shkëmbim dhe një tjetër për dosjen tonë personale. Për të krijuar ndarjet mund të përdorim mjetin GParted. Pasi të kemi tre ndarjet, gjatë instalimit të sistemit të ri do të zgjedhim "Më shumë opsione".

Më shumë opsione kur instaloni Lubuntu

Kur të mbaroni llogaritjen e hapësirës së secilës ndarje, do të shohim një imazh si më poshtë:

Instalo-Lubuntu-më-opsione2

Siç mund ta shihni, unë kam shumë ndarje, por sepse unë gjithashtu kam Windows të instaluar që të mund të ndodhë. Ajo që duhet të bëjmë nëse zgjedhim këtë metodë është të shohim hapësirën e secilës ndarje. Për shembull, nëse kemi krijuar një ndarje 100 GB për dosjen tonë personale, do të duhet të gjejmë ndarjen 102.400 MB, të klikojmë në «Ndrysho» dhe ta konfigurojmë si / shtëpi. Herën e parë do të jetë bosh, por nëse riinstalojmë sistemin dhe nuk e formatojmë atë ndarje, skedarët në dosjen tonë personale do të jenë në dispozicion kur të përfundojmë instalimin e sistemit të ri.

Të njëjtën gjë që kemi bërë me dosjen personale kemi të bëjmë me ndarjen swap (shkëmbim) dhe me rrënjën (/). Ndarja swap mund të jetë 1 GB, nuk duhet të jetë shumë e madhe. Zgjedhja e kësaj metode ne do të ruajmë vetëm dokumentet tona dhe nuk do të kemi asnjë dështim që mund të kemi provuar.

Instalimi i vetëm ambientit grafik të Lubuntu

Por, nëse duam, mund të instalojmë edhe ambientin grafik. Do të ketë mënyra të ndryshme për ta bërë atë:

 • Instalimi i Lubuntu desktop pa aplikacione të rekomanduara, gjë që do ta bëjmë duke hapur një Terminal dhe duke shtypur komandën e mëposhtme:
sudo apt-get install --no-install-recommends lubuntu-desktop
 • instalimi e gjithë desktopi i Lubuntu me komandën:
sudo apt-get install lubuntu-desktop

Nga Qendra e Programeve Lubuntu ne mund të eleminojmë aplikacionet që nuk do të përdorim. Nëse duam, ne mund ta heqim Qendrën e Programeve Lubuntu (nuk e rekomandoj) me komandën e mëposhtme:

sudo apt-get remove lubuntu-software-center

Siç e kam përmendur tashmë, metoda ime e preferuar është që së pari të krijoj ndarje dhe pastaj të instaloj sistemin duke përdorur ndarjet e krijuara. Kjo është metoda që unë zakonisht përdor dhe sapo ta bëjmë disa herë nuk kushton asgjë. Cila mendoni se është mënyra më e mirë për të shkuar nga Ubuntu në Lubuntu?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Luis Laura Gutierrez dijo

  Unë preferoj ta bëj anasjelltas.

 2.   Të përçarë dijo

  Ju faleminderit shumë për informacionin,
  Do të ishte mirë nëse mund të na mësonit të porsaardhurve që të shkojnë nga 64 në 32 bit, sepse unë shoh që renditja është mjaft e ngadaltë për mua, e vërteta është se unë isha gabim kur vendosa 64 bit.
  Një përshëndetje.