Tani ju mund ta bëni Ubuntu 17.04 të duket si Windows 10 më lehtë

Ukui

Pak muaj më parë kemi folur për mjedisin grafik të UKUI, e cila ishte krijuar posaçërisht për të gjithë ata që dëshirojnë të shijojnë një ndërfaqe të stilit Windows 10 në sistemin operativ Ubuntu.

UKUI është një mjedis desktop me bazë MATE që dërgohet me një Ndërfaqja e personalizuar, ikonat dhe dritaret për të imituar paraqitjen e përgjithshme dhe desktopin e Windows 10. Po kështu, ajo gjithashtu sjell Menaxher i skedarëve bozhure, e cila është shumë e ngjashme me Windows File Explorer, përveç që ka një menu Start. Kjo temë është duke u zhvilluar nga komuniteti Ubuntu Kylin.

UKUI - Ubuntu 17.04 me paraqitjen e Windows 10

Përballë njoftimit të bërë nga Canonical pak kohë më parë, kur kompania zbuloi se do të braktiste ndërfaqen e Unitetit për të adoptuar GNOME si parazgjedhje duke filluar me Ubuntu 18.04, zhvilluesit e UKUI vendosën të zbatojnë një panel i vetëm i MATE me tregues dhe aplete të ndryshme, duke përfshirë një mjet që tregon datën dhe orën si në sistemin operativ Windows.

Desktopi gjithashtu ka veglën e vet të cilësimeve që është krijuar për tu dukur si paneli i kontrollit të Windows.

UKUI tashmë është në depot zyrtare të Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus) dhe mund ta instaloni së bashku me Unity, GNOME dhe mjedise të tjera desktop, por ka disa pengesa.

Disavantazhet e UKUI

Gjëja e parë që duhet të theksohet është se instalimi i mjedisit desktop UKUI do të instalojë gjithashtu ekranin e kyçjes dhe mbylljes Ubuntu Kylin, përveç cilësimeve të desktopit Kylin. Kjo e fundit do të ndikojë në desktopin e parazgjedhur të Unitetit duke e tejkaluar atë me cilësimet e paracaktuara nga Ubuntu Kylin (lëshues në pjesën e poshtme, gjuhë kineze, etj.). Të gjitha këto ndryshime mund të kthehen mbrapsht, por mund të duhet pak kohë për ta bërë atë.

Si të instaloni UKUI në Ubuntu 17.04

UKUI është plotësisht falas dhe mund të instalohet ose nga qendra e softuerit Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus), ose duke ekzekutuar komandën e mëposhtme në një dritare të re të Terminalit:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntukylin-members/ukui
sudo apt update && sudo apt install ukui-desktop-environment

Si të çinstaloni UKUI

Për të çinstaluar desktopin, hapni aplikacionet dhe të gjitha cilësimet e lidhura me UKUI një dritare e re e Terminalit (Ctrl + Alt + T) dhe futni komanda e mëposhtme, pas së cilës goditi Enter:

sudo apt purge ukui-desktop-environment ubuntukylin-default-settings peony-common

Po kështu, duhet të shkoni te Softueri dhe Azhurnimet > Program kompjuterik tjetër për të hequr depon e Ubuntu Kylin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

29 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Blanca Sanchez dijo

  Kështu që? Ubuntu nuk ka nevojë të duket si Windows ose ndonjë OS tjetër.

  1.    Pepe dijo

   Unë kam parë tema MacOS në Ubuntu ose derivate, është vetëm të bësh një shëtitje rreth rrjetës për ta parë, nuk shoh ndonjë problem, ashtu siç do të ketë tema Linux për Windows gjithashtu, një tjetër gjë është duan të shohin përtej asaj që ka ai.

  2.    beatsonox msk dijo

   Pikerisht !!!

  3.    Aritet e Astridit dijo

   Shtë e dobishme për njerëzit budallenj që e shohin atë si "të vështirë" dhe preferojnë të njohurën.

  4.    Gerardo Enrique Herrera Gallardo dijo

   Astrid Arias isshtë më lehtë të instaloni desktopin e Kanellës

 2.   Xander Jara dijo

  Nëse kjo për çfarë ????

  1.    Luis dijo

   Interestingshtë interesante të kesh një mjedis të njohur në mënyrë që ndryshimi nga një sistem në tjetrin të mos jetë kaq konfuz, ndoshta për një përdorues të mësuar me Linux duket qesharak, por ata prej nesh që punojnë në shërbimin e mirëmbajtjes së sistemit operativ dhe duhet të zëvendësojnë sistemi i një kompanie normalisht të vogël që dëshiron të shpëtojë këtë "lëkurë" është një alternativë e mirë, sepse thjesht një maskë në zorrët e saj është Ubuntu, si përdorues i Linux jam me mendje të lirë, i hapur për çdo gjë të re, duhet të mendoni se është vetëm një alternativë tjetër dhe nuk është e shëndetshme të bëhesh fanatik.

 3.   Juan Carlos Martinez dijo

  E kush do ta dëshironte atë?

 4.   Sergio Rubio Chavarria dijo

  Le të shohim, Windows 10 është i mirë, por kjo nuk është shumë e dobishme përveç lehtësimit të kalimit nga një OS në tjetrin

 5.   Gwen Laurent dijo

  Nuk dua që të duket si dritare DUA TU BUNI UBUNTU !!!!!!!!!!!!!

 6.   V Filt Filipovský dijo

  Ju lutem!

 7.   Shupacabra dijo

  Por lëshuesi me ngjyrë me ngjyrë nuk është atje, kjo është e vetmja hir, domethënë duket si dritare 10 me lëshuesin w95

 8.   Gerardo Enrique Herrera Gallardo dijo

  Per cfare?

 9.   Rafael Sabater Boix dijo

  Dhe pse do të doja që Ubuntu im të dukej si Windows ???

 10.   alan guzman dijo

  Çfarë gjë budallaqe

 11.   mitot1604 dijo

  Kjo do të shkojë PARA-INSTALUAR në laptopë KINEZE për XP dhe 7 përdorues që nuk e pëlqejnë 10 desktopët. Dhe do të shitet në dyqane. dhe modelet që e mbajnë atë do të shiten shumë mirë.

 12.   Michaelom dijo

  Sepse duhet të dua të kem windor, duke ditur që kam instaluar një sistem aq të fuqishëm sa Ubuntu….?

 13.   benjamin ort dijo

  Nëse ajo që dua është të mos di rreth fitores ...

 14.   Adrian Cortorreal M dijo

  Dhe kush dëshiron ta bëjë këtë?

 15.   Daniel Sancho Blazquez dijo

  Mendoj se është për shijet e mia, më pëlqen ndërfaqja e dritareve 10 dhe do të më mungonin mini-dritaret

 16.   Javier Andres Flores dijo

  Më duket qesharake kjo është herezi

 17.   Giovanni gapp dijo

  N9oooooooooooooooooo, së pari hiqni Unitetin dhe tani këtë ????? Më zuri paniku

 18.   Engjëll Llamas dijo

  Cfare per?

 19.   Michael Gutierrez dijo

  Nuk e kuptoj pse. Ubuntu ka "shije" shumë më të bukura.

 20.   Luis dijo

  Unë nuk i kuptoj ata që bëhen si vajza histerike kur mendojnë për estetikën e ubuntu dhe me të vërtetë është diçka që nuk ka ndonjë rëndësi, e cila për mendimin tim funksionon për rrethana të caktuara dhe nga rruga mjaft mirë (e kam shpjeguar më parë), personalisht kurrë nuk më pëlqeu shumë estetika e Ubuntu (nëse ajo e Kubuntu) kombinimi i saj i ngjyrave, dizajni i ikonës, por meqenëse gjithçka mund të ndryshohej dhe konfigurohej lehtësisht, nuk më shkaktoi ndonjë problem; Për më tepër, kam lexuar në komente që ata sugjerojnë se kjo është diçka zyrtare, sikur të ishte një mjedis i ri desktop kanonik dhe nëse do të ishte, ishte gabim, unë u rrita në adoleshencën dhe rininë time në një vend të qeverive të diktatorëve ushtarakë dhe gjenocidi, justifikimi i tyre për kryerjen e gjenocidit ishte "nëse nuk mendoni si ne ju jeni një tradhtar".

 21.   Javier Hernandez dijo

  Çfarë marrëzie nëse ndryshoni në Ubuntu është sepse nuk doni desktopin e Windows!

 22.   Po fshihem dijo

  Dhe kjo për çfarë ???

 23.   J. Caleb Florez dijo

  Dhe kjo për çfarë?

 24.   Fabricio Hernandez dijo

  Faleminderit shumë, vetëm atë që më duhej. Unë përdor Ubuntu nga nevoja (dhe sezonalisht), unë jam përdorues i Windows (meqë ra fjala është shumë komod) dhe kjo më ndihmon me adaptimin.