XFCE 4.14 i lëshuar zyrtarisht i mbushur me karakteristika të reja, si modaliteti "Mos shqetëso"

XFCE 4.14

Siç e thamë tashmë kur botuam artikullin në pre3 e këtij versioni, Xfce ishte një ambient i lehtë për grafikë, derisa erdhi një kohë kur u bë e rëndë, ndoshta për shkak të veçorive të reja që u shtuan pa u përqëndruar në lustrimin e gjërave. Por gjëja më e çuditshme është se Xfce nuk ka marrë lajme të rëndësishme që nga versioni i saj 4.12, i lëshuar në vitin 2015. Ose mirë, nuk i kishte marrë ato, sepse sot Xfce 4.14 u lëshua zyrtarisht, një azhurnim i mjedisit grafik që ka futur shumë ndryshime.

Siç është përmendur në tyre deklarata zyrtare, nisja e sotme ka ndodhur pas 4 vitesh dhe 5 muaj pune. Objektivi kryesor i këtij versioni ka qenë transportimi i të gjithë përbërësve kryesorë në GTK3 (nga GTK2) dhe GDBus (nga D-Bus GLib). Shumica e komponentëve gjithashtu kanë marrë mbështetje nga introspeksioni GObject. Ne anen tjeter, kanë lëmuar përvojën e përdoruesit, duke prezantuar veçori dhe përmirësime të reja ndërsa rregulloni shumë gabime.

XFCE 4.14 rregullon shumë gabime dhe është më i lëmuar

Xfce 4.14 ka marrë shumë përmirësime të rëndësishme, nga të cilat mund të nxjerrim në pah:

 • Menaxheri i dritares ka marrë shumë azhurnime dhe veçori, duke përfshirë mbështetjen për VSync, mbështetjen për HiDPI, mbështetjen e përmirësuar GLX me drejtuesit e pronarit të NVIDIA, ose mbështetjen për XInput2.
 • Paneli ka marrë mbështetje për funksionin primar të monitorit RandR dhe grupimi i dritareve në shtojcën e listës së detyrave është përmirësuar.
 • Desktop gjithashtu mbështet tiparin kryesor të monitorit të RandR, një mundësi orientimi për grupin e ikonave, oseOpsioni i menusë kontekstuale «Sfondi tjetër» për të avancuar sfondin dhe tani sinkronizon zgjedhjen e sfondit të përdoruesit me Llogaritë e Shërbimit.
 • Ata kanë shtuar një mundësi për të mundësuar shkallëzimin e dritares GTK në dialogun e paraqitjes dhe gjithashtu një opsion të fontit monospacial. Sidoqoftë, ata kanë hequr vrojtimet e temave pasi nuk po jepnin rezultate të qëndrueshme me GTK3.
 • Ndërsa vendosën të hiqnin ekranet spërkatëse të menaxherit të sesionit, ata shtuan shumë veçori dhe rregullime në vend. Këto përfshijnë mbështetjen hibride të gjumit, përmirësime në hyrjen e paracaktuar që parandalon kushtet e garës, një tipar për të shtuar dhe modifikuar shënimet e fillimit automatik, një buton të ndërrimit të përdoruesit në dialogun e daljes. Zgjedhës të përmirësuar të sesionit dhe sesionit dhe dialogët e konfigurimit (ky i fundit me një skedë të re që tregon seancat e ruajtura). Përveç kësaj, jo vetëm komandat "stili i nisjes automatike" tani mund të ekzekutohen në kohën e identifikimit, por edhe kur kompjuteri është pezulluar, dalur jashtë, etj. Më në fund, aplikacionet GTK menaxhohen tani për seancë përmes DBus dhe mbrojtësit e ekranit gjithashtu komunikojnë me (p.sh. të frenuar) mbi DBus.
 • Thunar ka marrë shumë veçori dhe rregullime. Ndryshimet e dukshme përfshijnë shiritin e rishikuar plotësisht të rrugës, mbështetjen për miniaturat më të mëdha dhe mbështetjen për një skedar "folder.jpg" që ndryshon ikonën e dosjes (për shembull, për kopertinat e albumeve muzikore). Përdoruesit e përparuar gjithashtu do të vërejnë navigimin e përmirësuar të tastierës (zmadhimi, shfletimi me skeda). Menaxheri i vëllimit të Thunar ka marrë mbështetjen e Bluray.
 • Gjetësi i aplikacioneve tani mund të hapet opsionalisht si një dritare e vetme dhe tani mund të navigohet më lehtë vetëm me tastierë.
 • Menaxheri i energjisë mori shumë rregullime të defekteve në kod dhe disa karakteristika më të vogla, duke përfshirë mbështetjen për butonin XF86Battery dhe mbrojtësin e ri të ekranit xfce4. Shtojca e panelit të kontrollit gjithashtu pa disa përmirësime - tani mund të shfaqë me dëshirë kohën e mbetur dhe / ose përqindjen dhe tani mbështetet në emrat standardë të ikonës UPower për të punuar me tema më të ikonave jashtë kutisë. Me LXDE duke lëvizur në një bazë QT, shtojca e panelit LXDE u hoq.

Çfarë ka të re në aplikacione

 • Shërbimi i njoftimeve ka marrë mbështetje për këmbëngulje, me fjalë të tjera: regjistri i njoftimeve dhe një modalitet "Mos shqetëso", i cili shtyp të gjitha njoftimet. Inshtë krijuar një shtojcë e re e panelit të kontrollit që shfaq njoftimet e humbura (veçanërisht të dobishme gjatë modalitetit "Mos shqetëso") dhe siguron qasje të shpejtë në modalitetin e ndërrimit "Mos shqetëso". Më në fund, u shtua mbështetja për shfaqjen e njoftimeve në monitorin primar RandR.
 • Parole ka marrë mbështetje të përmirësuar për transmetimet në rrjet dhe podkastet, si dhe një "modalitet të ri" të ri dhe zgjedhjen automatike të prapavijës më të mirë në dispozicion të videos. Për më tepër, tani gjithashtu frenon mbrojtësit e ekranit dhe menaxherët e energjisë gjatë riprodhimit të videos, duke siguruar që përdoruesit të mos kenë nevojë të lëvizin në mënyrë periodike miun ndërsa shijojnë një film.
 • Ristretto ka parë disa përmirësime në ndërfaqen e përdoruesit dhe mbështetjen për vendosjen e sfondit të desktopit. Kohët e fundit ka parë edhe lëshimin e tij të parë të zhvillimit të bazuar në GTK3.
 • Pamja e ekranit tani lejon përdoruesit të lëvizin drejtkëndëshin e përzgjedhjes dhe në të njëjtën kohë tregon gjerësinë dhe lartësinë e tij. Dialogu i ngarkimit të imgur është azhurnuar dhe rreshti i komandës lejon më shumë fleksibilitet.
 • Menaxheri i clipboard tani ka përmirësuar mbështetjen e shkurtoreve të tastierës (përmes një porti për GtkApplication), një madhësi të përmirësuar dhe më të qëndrueshme të ikonës, si dhe një ikonë të re të aplikacionit.
 • Shtojca e panelit pulseaudio mori mbështetje për MPRIS2 për të qenë në gjendje të kontrollonte nga distanca media player dhe mbështetjen e plotë të çelësit të medias desktop, në thelb duke e bërë xfce4-volumin e pulsit një demon shtesë të tepërt.

Xubuntu 19.10 Daily Builds tashmë po përdorin versionet provë të Xfce 4.14, kështu që së shpejti do të fillojnë të përdorin versionin zyrtar të lëshuar sot. Xfce 4.14 do të jetë gjithashtu mjedisi grafik i zgjedhur kur Xubuntu 19.10 lëshohet zyrtarisht. A doni ta provoni?

Këto dhe pjesa tjetër e lajmeve i keni në deklaratën e saj zyrtare (lidhja më sipër).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.