Linux 6.2 tani i disponueshëm me shumë përmirësime, disa prej tyre për mbështetjen e Intel dhe WiFi7 po fillon

Linux 6.2

Nuk ka pasur shumë surpriza për sa i përket datave. Zhvillimi i Linux 6.2 Ka qenë goxha qetë për pushimet dimërore dhe thuajse që në fillim dihej që do të kishte XNUMX RC. Kështu, lansimi i një versioni të qëndrueshëm që tashmë ka mbërritur pritej më 19 shkurt. Duke pasur parasysh kohën, sipas të gjitha gjasave do të jetë versioni që përdor Ubuntu 23.04, dhe më vonë, në një moment, ai duhet të arrijë gjithashtu si një opsion për versionet LTS që ende mbështeten.

Ndërmjet i ri që kanë ardhur së bashku me Linux 6.2, lista është e gjerë (marrje nga Michael Larabel), por nuk ka asgjë aq tërheqëse sa themeli për të filluar me Rust që është ata prezantuan në Linux 6.1. Po, ka diçka që është kurioze për mua dhe tregon se Linus Torvalds është gjithmonë përpara stuhive: kur shumica prej nesh nuk kanë ende pothuajse asgjë me WiFi 6, Linux 6.2 tashmë ka filluar të përgatisë ardhjen e WiFi 7 në kernel .

Pikat kryesore të Linux 6.2

 • Përpunuesit dhe arkitekturat:
  • Të dhënat e përdorimit të tubacionit AMD Zen 4 tani janë të ekspozuara ndaj perf-it për të ndihmuar zhvilluesit/administratorët të profilizojnë dhe të gjejnë pengesat e performancës me seritë e reja Ryzen 7000 dhe procesorët e serisë EPYC 9004.
  • Bashkëprocesori SMPro i Ampere Altra ka parë disa drejtues të përditësuar për Linux 6.2.
  • Rregulloi zbatimin e prishur strcmp() për seritë Motorola 6800.
  • Një përmirësim i shkallëzueshmërisë për sistemet e mëdha të IBM Power.
  • Mbështetje RISC-V për pajisjet e memories së vazhdueshme.
  • Drejtuesi Intel IFS është fiksuar për këtë veçori Skanimi në terren për të ofruar aftësi testimi të silikonit të CPU-ve me CPU-të e ardhshme të Intel.
  • Drejtuesi i Intel On Demand është jashtë kutisë me më shumë funksione të implementuara dhe tani quhet Intel On Demand në vend të "Silicon Defined Software". Intel On Demand/Software Defined Silicon është veçori e diskutueshme për aktivizimin e licencuar të disa veçorive të CPU-së në procesorët e ardhshëm Xeon Scalable.
  • Mbështetja për vërtetimin e të ftuarve të Intel TDX është shkrirë si puna më e fundit e Trust Domain Extensions (TDX).
  • KVM përgatitet të ekspozojë udhëzimet e reja të CPU-së Intel.
  • Një cilësim i kursimit të energjisë për procesorët Alder Lake N dhe Raptor Lake P.
  • Njoftimi i daljes nga Intel SGX Async Mbështetje "AEX Notify" për të ndihmuar në mbrojtjen kundër disa formave të sulmeve SGX (Secure Guard Extensions).
  • Përmirësime të ndryshme në AArch64, të tilla si mbështetja për grupin dinamik të thirrjeve hije.
  • Një kontroll i ri për detektorin e bllokimit të ndarjes për shkak të një ndryshimi të mëparshëm të kernelit rreth zbulimit/rritjes së bllokimit të ndarjes që dëmton performancën e disa lojërave Steam Play.
  • Mbështetja për më shumë Snapdragon SoC të Qualcomm, si dhe Apple M1 Pro/Ultra/Max tani është sjellë në rrjedhën kryesore. Me shtytjen e aktivizimit nga Apple Silicon, drejtuesi i ri i CPUFreq është bashkuar gjithashtu.
  • Zbutja e AmpereOne për Spectre-BHB.
 • Grafikë:
  • Përshpejtimi fillestar i GPU NVIDIA RTX 30 "Ampere" brenda drejtuesit të Nouveau, por performanca është ende jashtëzakonisht e dobët.
  • Mbështetje e monitorimit të sensorëve të energjisë për grafikët DG2/Alchemist përmes ndërfaqeve HWMON.
  • Aktivizimi i vazhdueshëm rreth mbështetjes grafike të Meteor Lake.
  • Grafika Intel DG2/Alchemist është e qëndrueshme dhe nuk fshihet më pas një flamuri moduli për ta aktivizuar atë. Kjo ndikon në Intel Arc Graphics, Flex Series dhe GPU të tjera të bazuara në DG2 Intel.
  • Përditësime të tjera të ndryshme të drejtuesve të grafikës DRM.
  • Mbështetje FBDEV për opsionin "nomodeset".
  • Mbështetje për ekranin Raspberry Pi 4K @ 60Hz.
  • Mbështetje për ekranet Allwinner A100 dhe D1 brenda drejtuesit DRM Sun4i.
  • Lidhur me kodin grafik DRM është nënsistemi/korniza e re e përshpejtuesit kompjuterik "accel".
 • Magazinimi dhe sistemet e skedarëve:
  • Përmirësime të performancës dhe rritje të besueshmërisë RAID 5/6 për sistemin e skedarëve Btrfs.
  • Drejtuesi i sistemit të skedarëve exFAT tani mund të trajtojë krijimin e skedarëve dhe drejtorive shumë më shpejt.
  • Zëvendësimi atomik dhe një memorie shtesë e bazuar në moshën për çdo bllok për F2FS, Sistemi i skedarëve Flash-Friendly.
  • Disa opsione të reja montimi për drejtuesin e kernelit Paragon NTFS3, duke përfshirë veçori për të rritur qëndrueshmërinë/përputhshmërinë me NTFS në sistemet Windows.
  • XFS po përgatitet për mbështetjen e riparimit të sistemit të skedarëve në internet, i cili duhet të jetë i disponueshëm në 2023.
  • Mbështetje SquashFS për montimet IDMAPPED.
  • Kodi NFSD po i afrohet braktisjes së mbështetjes së vjetër NFSv2.
  • Përmirësime FUSE për sistemet e skedarëve që funksionojnë në hapësirën e përdoruesit.
  • Më në fund u shtua një API POSIX ACL për VFS.
  • Mbështetje FSCRYPT për kriptimin SM4 të Kinës, por zhvilluesi nuk rekomandon përdorimin e këtij kriptimi të dyshimtë kinez për të enkriptuar të dhënat tuaja.
 • Hardware tjetër:
  • Përgatitjet vazhdojnë për WiFi 7, si dhe mbështetje për rrjetet 800 Gbps. Është shtuar gjithashtu balancimi i ngarkesës mbrojtëse.
  • Drejtuesi i rrjetit TUN tani është shumë më i shpejtë.
  • Mbështetje për kontrolluesin DualShock 4 të Sony në kontrolluesin e ri të PlayStation si një alternativë ndaj mbështetjes ekzistuese DualShock 4 në kontrolluesin Sony HID të mirëmbajtur nga komuniteti.
  • Mbështetje e shtuar për kontrolluesin e ventilatorit/sensorit OneXPlayer.
  • Mbështetje për monitorimin e harduerit për më shumë pllaka amë ASUS.
  • Mund të aktivizohet opsionalisht mbështetja për lidhjen zgjimi dhe shkëputje të USB4.
  • Më shumë punë aktivizuese për përshpejtuesin Intel Habana Labs Gaudi2 AI.
  • Janë shtuar më shumë drejtues për ekranet me prekje.
  • Mbështetje për sensorin e pranisë njerëzore të Google Chrome OS për të zbuluar praninë e njerëzve përpara Google Chromebook.
  • Mbështetje shtesë për pajisjet audio Intel dhe AMD.
  • Aktivizimi shtesë i Compute Express Link (CXL).
  • Drejtuesi i Dell Data Vault WMI është bashkuar.
 • siguria linux:
  • Ndjekja e thellësisë së thirrjeve si një zbutje më e lirë e Retbleed për bërthamat e procesorit Intel Skylake/Skylake sesa përdorimi i IBRS.
  • Moduli i sigurisë Landlock shton mbështetje për shkurtimin e skedarëve.
  • Randomizimi i zonës së hyrjes për CPU si një tjetër "objektiv i shijshëm për sulmuesit".
 • Ndryshime të tjera:
  • OMMUFD të shqyrtojë trajtimin e IOMMU në kernel.
  • Implementimi i përditësuar i Zstd në kernel që është më i shpejtë dhe shumë më i ri se kodi i mëparshëm Zstd në kernel. Nga ana tjetër, kjo duhet të ndihmojë përdoruesit e ndryshëm të kompresimit/dekompresimit të Zstd në kernel tani që po ndjek më nga afër kodin e epokës 1.5.x në vend të kodit të vjetëruar 1.4.
  • Mbështetje për rryma të shumta kompresimi me zRAM.
  • Një ridizajn i madh i nënsistemit MSI për ndërprerjet e sinjalit të mesazhit.
  • Mbështetje për informacionin e kompresuar të korrigjimit me Zstd.
  • Funksioni kallsyms_lookup_name() është ~ 715x më i shpejtë.
  • Alokuesi SLOB është i vjetëruar.
  • Përmirësime të kursimit të energjisë për sistemet boshe ose me ngarkesë të lehtë.
  • Ndërtimi i kernelit me -funsigned-char si flamurin e përpiluesit.
  • Më shumë kod Rust është marrë në rrjedhën e sipërme dhe është ndërtuar në krye të kodit të mëparshëm të prezantuar në Linux 6.1.

Linux 6.2 Vjen në Ubuntu 23.04 gjatë fazës së zhvillimit, dhe më vonë do të arrijë në versionin stabil që do të arrijë në prill. Shpërndarjet e tjera, të tilla si Rolling Releases, do ta marrin atë në varësi të filozofisë së tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.