Logot e LibreOffice

5 truket thelbësore të LibreOffice

LibreOffice është një nga kompletet më të kompletuara të zyrave që rivalizon drejtpërdrejt me Windows Office popular të njohur të Microsoft.

Gimp si Photoshop

Si të transformojmë Gimp në Photoshop

Manual i vogël për të qenë në gjendje të transformojmë Ubuntu Gimp-in tonë në Photoshop, të paktën me të njëjtën pamje që ka Photoshop aktualisht ...

Desktop plazma

Si ta bëni boot Plasma 25% më të shpejtë

A përdor kompjuteri juaj një ambient grafik Plasma dhe a kërkon shumë kohë për të filluar? Në këtë artikull ne ju ofrojmë këshilla për ta bërë kompjuterin tuaj të fillojë 25% më shpejt.

logo e ubuntu

Njihni harduerin në Ubuntu

Në këtë udhëzues ju tregojmë disa komanda të dobishme për të njohur harduerin në sistemet e bazuara në Ubuntu ose Linux në përgjithësi.

përshtypje logo

Krijoni albumin tuaj me Impress

Ne ju tregojmë se si ta bëni albumin tuaj të fotografive me Impress në tre hapa të thjeshtë, falë funksionalitetit që përfshin ky program LibreOffice.

ekofont

Po kursen bojë në Linux

Ne ju mësojmë të kurseni bojën me secilin dokument që shtypni në Linux duke përdorur fontin EcoFont falas dhe falas.

Arduino me ubuntu

Filloni Ubuntu tuaj në distancë

Udhëzues i vogël për të ndezur Ubuntu tuaj në distancë pa nevojën e veglave speciale, thjesht me një kompjuter normal dhe një lidhje ethernet ose Wifi.

Photoshop CC në Ubuntu

Si të instaloni Photoshop CC në Ubuntu

A nuk jeni të lodhur që duhet të kufizoheni në përdorimin e Gimp për të redaktuar imazhe? Këtu do t'ju mësojmë se si të përdorni Photoshop CC në Ubuntu.

Terminal me ngjyra aktive

Si të aktivizoni ngjyrat terminale

A ju duket monoton një terminal me vetëm dy ngjyra? Epo, mund të vihet me ngjyra të plota. Këtu ju tregojmë se si të aktivizoni ngjyrat e Terminalit.

Si të shikoni një DVD në Ubuntu

Udhëzues i vogël se si të mund të shihni një DVD komercial në Ubuntu pa pasur nevojë për programe pagese ose konfigurime specifike.

Laptop i vjetër

5 hapa për të shpejtuar Ubuntu tuaj

Udhëzues i vogël me hapa për të shpejtuar Ubuntu tuaj pa pasur nevojë të ndryshoni harduerin ose të jeni një mësues feje kompjuteri që rishkruan të gjithë Ubuntu-n tonë.

Imazhi i 'docky'

Si të instaloni Docky në Ubuntu

Udhëzues në të cilin ju tregojmë se si të instaloni lëshuesin Docky në Ubuntu, një aplikacion me konsum të ulët burimesh dhe shumë të konfigurueshëm.

Sfera e defragimit Linux

Si të defragmentoni në Linux

Ne paraqesim një udhëzues për të kryer defragmentimin e kompjuterëve tuaj dhe kështu të fitojmë një performancë më të mirë të sistemit tuaj Linux.

Google Chrome

Lehtësoni Chrome me këto truke të thjeshta

Chrome po bëhet gjithnjë e më i rëndë, kështu që ne ju tregojmë një sërë trukesh që do të na lejojnë të lehtësojmë Chrome-in tonë pa pasur nevojë të bëjmë pa Chrome.

Si të krijoni një llogari Ubuntu One

Ubuntu One gradualisht do të bëhet qendra e menaxhimit të Ubuntu, kështu që ky udhëzues i vogël për të sapoardhurit që duan të krijojnë një llogari.

tor ubuntu

Si të vendosni një nyje Tor në Ubuntu

Duke konfiguruar një nyje Tor ne do të ndihmojmë në përmirësimin e trafikut në këtë rrjet që na lejon të ruajmë anonimatin gjatë shfletimit të internetit.

logoja java

Si të instaloni Java në Ubuntu

Instalimi i Java-s në Ubuntu nuk është aq i thjeshtë dhe i thjeshtë sa duhet, por me këto udhëzime mund ta arrijmë atë brenda pak minutash.

Si të instaloni shtesat në kanellë

Tutorial i vogël se si të instaloni shtesat në tryezën e Kanellës, duke përdorur faqen zyrtare të desktopit, e cila ka një direktori të shtesave

Ndryshoni ikonat e LibreOffice

Ndryshoni ikonat e LibreOffice

Manual për mënyrën e ndryshimit të ikonës në LibreOffice për ta personalizuar atë. Postimi i parë në një seri kushtuar LibreOffice dhe produktivitetit të tij

Skrot, pamje ekrani nga tastiera

Skrot është një mjet për Linux që na lejon të marrim pamje nga ekrani nga tastiera. Ne shpjegojmë përdorimin e tij dhe disa nga opsionet e tij.

Feedly, një lexues i RSS në tavolinën tonë të punës

Feedly, një lexues RSS në tryezën tonë

Artikull interesant se si të instaloni aplikacionin Feedly në desktopin tonë të Unitetit dhe kështu të jeni në gjendje të shijoni këtë lexues të fuqishëm RSS në kompjuterin tonë

Redaktoni menutë në Ubuntu

Redaktoni menutë në Ubuntu

Udhëzues i vogël se si të modifikoni menutë kontekstuale në Ubuntu tonë duke përdorur Nautilus përmes aplikacionit të menaxherit të skedarëve, veprimet Nautilus.

Shtesa për Lubuntu

Shtesa për Lubuntu

Udhëzues për të instaluar disa programe shtesë në Lubuntu që e përmirëson atë ndjeshëm. Shtë një listë e mbyllur si në shtesat e Ubuntu-të kufizuara të Ubuntu.

Compton, përbërja e dritares në LXDE

Compton është një menaxher i lehtë për përbërjen e dritareve i krijuar për t’u përdorur në ambiente desktop që janë gjithashtu të lehta, siç është LXDE.

Këshilla dhe truke të LibreOffice

Këshilla dhe truke të LibreOffice

Udhëzues që mbledh dhe komenton këshillat dhe truket më të përdorura për të përmirësuar përdorimin e përditshëm të LibreOffice në sistemin tonë Ubuntu.

Udhëzues video për instalimin e Ubuntu 13.04

Postoni rreth udhëzuesit video të instalimit Ubuntu 13.04 për të sapoardhurit. Veçanërisht i dedikuar për të porsaardhurit që nuk kanë instaluar kurrë një version të Ubuntu.

VNC, përdorimi i tij në Ubuntu

VNC, përdorimi i tij në Ubuntu

Hyr se si të konfigurojmë sistemin tonë për të përdorur programe vnc dhe për të menaxhuar një desktop në Ubuntu nga distanca, pa pasur nevojë për të fizikisht

Adresa IP në Ubuntu

Adresa IP në Ubuntu

Hyr në adresën IP në Ubuntu dhe në përgjithësi për të qenë në gjendje të komunikojmë dhe njohim lidhjet e ekipit tonë me romanin botëror, në internet.

Shndërroni paketat e rpm në deb me alien

Shndërroni paketat e rpm në deb me alien

Tutorial i vogël se si të shndërroni skedarët rpm në deb dhe të jeni në gjendje t'i instaloni ato duke përdorur komandën alien të Ubuntu tonë dhe në terminal.