Instaloni MySQL ubuntu phpMyAdmin

Si të instaloni MySQL në Ubuntu

Në këtë artikull ne ju tregojmë se si të instaloni MySQL në Ubuntu, në mënyrë që të mund të menaxhoni bazat e të dhënave tuaja nga phpMyAdmin, ndër të tjera.

Depoja e Ubuntu dhe lista e burimeve

Hyrja rreth depove të Ubuntu. Si të hapni dhe modifikoni skedarin tonë Sources.list për të pasur një Ubuntu më të azhurnuar dhe të sigurt.

Arc Theme

3 tema elegante për Ubuntu tonë

Udhëzues i vogël se si të instaloni tre tema elegante në Ubuntu tonë përmes depove në mënyrë që ato të azhurnohen kur krijuesi e bën atë në distancë.

Shije Ubuntu

Çfarë aromë të Ubuntu zgjedh? #StartUbuntu

Artikulli i parë në një seri artikujsh në të cilët do të mësojmë se si të kalojmë nga Windows XP në Ubuntu. Në këtë post ne flasim për atë aromë për të zgjedhur për të instaluar.

Djeg një imazh të Ubuntu

Si të digjni një imazh në Ubuntu

Udhëzues në të cilin ju tregojmë se si të regjistroni një imazh në një disk kompakt ose në një pajisje pendrive nga sistemi operativ Ubuntu.

Instaloni Ubuntu

Si të instaloni Ubuntu në disa hapa

Udhëzues i vogël se si të instaloni Ubuntu hap pas hapi. Një proces i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë për përdoruesit veteranë ose për përdoruesit fillestarë ...

Instalimi i Voyager GE 19.10 8

Udhëzues për instalimin e Voyager GE 19.10

Unë ndaj me ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të provojnë këtë distro një udhëzues të thjeshtë instalimi, të cilin unë e shfrytëzova rastin ta bëj, pasi që vendosa ta instaloj ...

Ndani lojërat me avull

Si të ndani lojërat me avull

Dëshironi të luani lojërat e miqve tuaj Steam falas ose që ata të bëjnë gjërat e tyre? Në këtë udhëzues ne ju tregojmë se si ta bëni atë në Ubuntu

gabim mbr windows

Si të rregulloni Windows MBR nga Ubuntu

Mënyra më praktike për të zgjidhur problemet më të zakonshme të këtij lloji është ta bësh atë nga Ubuntu, kështu që nëse e ke të instaluar në kompjuterët tuaj ...

ubuntu-18.04

Si të bëni foto me vonesë

Instruktor i vogël se si të merren kapjet e ekranit me vonesë për të kapur atë imazh ose atë proces që kryejmë në Ubuntu ...

në lidhje me shfletuesin Pale Moon

Si të instaloni Pale Moon në Ubuntu 18.04

Udhëzues i vogël se si të instaloni shfletuesin e internetit Pale Moon në Ubuntu tonë 18.04. Një udhëzues i thjeshtë që do të na ndihmojë të kemi një shfletues të lehtë në internet

Neofetch në Ubuntu dhe Fedora

Si të ndryshoni terminalin Ubuntu 18.04

Manual i vogël se si të ndryshoni terminalin e paracaktuar për të optimizuar Ubuntu-në tonë ose thjesht ta ndryshoni atë për një që na pëlqen më shumë ...

ngjyra e dosjes

Si të personalizoni më tej Ubuntu tuaj

Artikull i vogël se si të personalizoni versionin e ri të Ubuntu me desktopin e Gnome. Një udhëzues me hapat që duhet të ndërmerrni për të pasur një Ubuntu ...

shpejtimin e sistemit

Si të shpejtoni fillimin e Ubuntu

Udhëzues i vogël se si të shpejtoni fillimin e Ubuntu tonë ose ndonjë shpërndarje tjetër që bazohet në Ubuntu siç është Linux Mint 19 ...

Shihni yjet në terminalin linux

Si të shihni yjet ndërsa shtypni fjalëkalimin në terminal?

Kur përdorni terminalin, mund të keni vërejtur se kur një përdorues normal ekzekuton komandën sudo për të fituar privilegje të superpërdoruesit, ata kërkohen për një fjalëkalim, por përdoruesi nuk merr asnjë reagim vizual ndërsa shtypin fjalëkalimin.

Si të shkarkoni audion në Youtube

Si të shkarkoni audio nga Youtube në Ubuntu

Përmbledhje e vogël e programeve ose alternativave që ekzistojnë për të shkarkuar audio nga Youtube në Ubuntu dhe jo vetëm që keni video por edhe skedarë për të dëgjuar ndërsa ecim ose ndërsa vozisim ...

unzip skedarët Zip

Si të shkëputni skedarët në Ubuntu

Udhëzues i vogël se si të kompresoni dhe dekompresoni skedarët në një mënyrë të thjeshtë në Ubuntu. Një udhëzues për fillestarët që do të ndihmojë në menaxhimin themelor të këtyre llojeve të skedarëve, megjithëse mund të bëni më shumë gjëra të tilla si ...

Logoja e Firefox-it

Si të shpejtoni Firefox në Ubuntu 18.04

Udhëzues i vogël për të shpejtuar Firefox. Një udhëzues që do të na lejojë ta bëjmë shfletuesin tonë të internetit të konsumojë më pak burime dhe të shkojë më shpejt pa pasur nevojë të ndryshojmë kompjuterët ose shpejtësinë e internetit tonë ...

Edicioni i Zhvilluesit Dell XPS 13 Ubuntu

Cilin ultrabook për të blerë për të instaluar Ubuntu

Udhëzoni se çfarë të shikoni në një ultrabook nëse duam ta blejmë për ta instaluar ose për të pasur Ubuntu. Një udhëzues interesant në të cilin mund të blini ultrabook pa na lënë pagën disa mujore në ultrabook ...

ndrysho gjuhen ne ubuntu

Si ta ndryshoni gjuhën në Ubuntu 18.04

Manual i vogël se si të ndryshohet gjuha në Ubuntu 18.04, një mësim i vogël që do të na lejojë të transformojmë tekstin e sistemit tonë operativ në çdo gjuhë që duam ...

twitch_logo3

Si të kaloni në Twitch nga terminali në Ubuntu dhe derivatet?

Twitch është një platformë që ofron një shërbim të drejtpërdrejtë transmetimi video në pronësi të Amazon, kjo platformë është bërë një nga më të njohurat për ndarjen e transmetimit të lojërave video, përfshirë transmetimin e eSports dhe ngjarje të tjera në lidhje me lojërat video.

Ubuntu 18.04 GNOME

Çfarë të bëni pas instalimit të Ubuntu 18.04 LTS?

Ne do të ndajmë me ju disa nga gjërat për të bërë pas instalimit të Ubuntu 18.04 LTS, veçanërisht për ata që zgjodhën një instalim minimal, domethënë, ata instaluan vetëm sistemin me funksione themelore dhe shfletuesin e internetit Firefox.

logoja e lubuntu

Si të instaloni Lubuntu 18.04 në kompjuterin tonë

Udhëzues instalimi dhe post-instalimi për Lubuntu 18.04, versioni më i fundit i aromës zyrtare të Ubuntu që karakterizohet nga të qenit i përshtatshëm për kompjutera me pak burime ose kompjuterë të vjetër ...

Terminali Linux

Si të keni funksionin Gksu në Ubuntu 18.04

Mjeti Gksu është eliminuar nga depot e Debian dhe është hequr nga depot e Ubuntu 18.04, ne ju tregojmë se çfarë alternative ekziston për të vazhduar të keni rezultatin Gksu në Ubuntu 18.04 ...

Ubuntu ngrin

Zgjidhjet për Ubuntu ngrin papritur.

Kur Ubuntu ngrin, hapi i parë që zakonisht përdorim është të rinisim menjëherë kompjuterin, megjithëse mund të jetë zgjidhja më e mirë, problemi qëndron kur sistemi ngrin shpesh tenton të ndodhë, duke ju çuar te ideja e riinstalimit të sistemit ose duke zgjedhur për ta ndryshuar atë.

Ndërfaqja e rrjetit

Zgjidhja: Ubuntu pa lidhje interneti me tela ose wifi

Nëse, gjatë kryerjes së një instalimi të ri të Ubuntu ose azhurnimit në një version të ri, e gjeni veten me problemin që nuk keni një lidhje interneti, mund të jeni në gjendje të zgjidhni problemin tuaj me një nga zgjidhjet që unë ndaj me ju në Ky artikull.

google drive dhe google docs

Si të përdorni Google Drive në Ubuntu 17.10

Udhëzues i vogël për të hyrë nga desktopi Ubuntu 17.10 në sistemin e ruajtjes së reve të Google, Google Drive. Një shërbim që gjithmonë ka rezistuar për përdoruesit e Linux dhe veçanërisht për përdoruesit e Ubuntu ...

wifi

Përmirësoni sinjalin e rrjetit tuaj pa tel me këshillat e mëposhtme

Disa çështje mund t'i atribuohen këtyre llojeve të ndërlikimeve, ndër më të zakonshmet janë distanca midis pajisjeve tuaja dhe routerit, si dhe mos marrja parasysh e mureve, një tjetër është se jo të gjithë marrin parasysh fuqinë e WiFi-së së tyre kartë pasi jo të gjithë janë njësoj.

Terminal me ngjyra aktive

Bëhuni një profesionist në pdf nga terminali Ubuntu

Udhëzues i vogël për të punuar me skedarët pdf nga terminali. Një udhëzues i thjeshtë, i shpejtë dhe i dobishëm falë mjetit pdfgrep, një mjet që do të na ndihmojë të punojmë nga terminali me këto skedarë të përdorur gjerësisht dhe të njohur ...

Logoja e Unitetit të Ubuntu

Si ta ndryshoni Gnome në Unity në Ubuntu

Udhëzues i vogël se si të ndryshoni Gnome për Unitet brenda Ubuntu. Një udhëzues i thjeshtë dhe i shpejtë që do të na lejojë të kemi Unitetin si desktopin e paracaktuar.

nautilus 3.20

Si të azhurnoni versionin Nautilus të Ubuntu 17.10

Udhëzues i vogël se si të azhurnoni Ubuntu për të pasur versionin më të fundit të Nautilus në versionin më të fundit të Ubuntu pa pritur azhurnime ose vendime në të ardhmen nga ekipi i zhvillimit të Ubuntu.

logoja java

Si të instaloni JDK në Ubuntu 17.04

Udhëzues i vogël se si të instaloni dhe konfiguroni Java JDK në Ubuntu tonë 17.04. Një mjet thelbësor ose i rëndësishëm për zhvilluesit Java

Si të instaloni tar.gz në Ubuntu 16.04 LTS

A keni nevojë të instaloni tar.gz dhe nuk dini si ta bëni? Futni dhe ndiqni hapat e këtij tutoriali të thjeshtë në të cilin ne shpjegojmë hap pas hapi se si ta bëni atë.

Shpejt Ubuntu

Shpejtoni ubuntu

Ubuntu PC juaj nuk po funksionon aq shpejt sa dëshironi? Përshpejtimi i Ubuntu me këto hile është i lehtë dhe kthen aftësinë dhe rrjedhshmërinë në kompjuterin tuaj.

Logoja zyrtare e SASS

Si të instaloni SASS në Ubuntu 17.04

Ne po flasim për një udhëzim të vogël për të qenë në gjendje të instalojmë SASS në Ubuntu tonë 17.04. Një mënyrë e thjeshtë për të pasur këtë paraprocesor CSS në Ubuntu tonë ...

rreth Geany

Geany, një IDE e vogël për Ubuntu

Udhëzues në të cilin do të gjeni dy mënyra për të instaluar redaktuesin e kodit Geany për Ubuntu dhe me të cilin mund të zhvilloni lehtësisht kodet tuaja.

projekti i gjalpit Koha e kokoshkave

Si të instaloni Popcorn Time 0.3.10

Udhëzues për të instaluar Popcorn Time 2017 në versionin e tij 0.3.10 në Ubuntu 2017. Me të mund të shikoni filma në versionin e tyre origjinal dhe me cilësi të lartë të videos.

Njohja e treguesit Todo.txt

Menaxhimi i listave tipike të detyrave të krijuara nga Todo.txt marrin një ndihmë të madhe nga dora e një ...

Mësoni Linux

Krijoni skriptet tuaja duke përdorur bash

Mësoni si të krijoni skriptet tuaja bash për të automatizuar detyrat, thjeshtoni sintaksën e komandës dhe eleminoni veprimet e përsëritura duke kaluar parametrat.